postava
banner
Zavzpomínejte v sekci magnetofonů na 70. a 80. léta spojená s pracným a leckdy pokoutným sháněním západních nahrávek a následnou euforií z úspěšného úlovku.

Magnetofon je elektrický přístroj, který zachycuje informace na podlouhlý pás zmagnetovatelného materiálu, obvykle na speciální magnetofonové pásky. Nejčastěji je používán k záznamu zvuku, ale existují i digitální magnetofony pro záznam digitálních dat. Další obdobou jsou videorekordéry sloužící k záznamu videa. První záznam byl prováděn na kovový drát. Později byly vyvinuty speciální magnetické pásky. Cívkové magnetofony se staly výbavou nahrávacích studií i domácností. V sedmdesátých letech 20. století byly cívkové magnetofony vytlačeny ze sektoru spotřební elektroniky magnetofony kazetovými. V současné době je záznam na magnetický pásek vytlačován záznamy na CD, DVD a digitální paměťové moduly.

Vznik

První magnetofon byl představen již v roce 1899 dánským inženýrem Valdemarem Poulsenem, k jeho širšímu využití však došlo mnohem později, s příchodem cívkových magnetofonů během 60. let 20. století.

Princip

Magnetofon zpočátku zachycoval zvuk na kovový drát, později na podlouhlý pás feromagnetického materiálu a na speciální magnetofonové pásky (papír, kovový pás, plast s nanesenou feromagnetickou vrstvou). Pás se při záznamu nestejnoměrně zmagnetuje a to tak, že tato nerovnoměrnost je přesným obrazem zaznamenávaného zvuku.