postava
banner
Walkman, discman a MP3 přehrávač v ruce držel snad úplně každý, kdo dobrovolně nespojil svůj život s odmítnutím materiálních statků. Pamatujete si ještě, jak vypadaly první přístroje?

Přenosný přehrávač je zařízení, které umožňuje nositeli poslouchat nahraný zvuk v momentě, kdy je v pohybu. Někdy je činěn rozdíl mezi přenosným přehrávačem, který je poháněn bateriemi a doplněn o reproduktor, a osobním přehrávačem, jehož zvuk je uživatelem poslouchán pomocí sluchátek. Zástupci prvního typu jsou obvykle staršího data a patří mezi ně tranzistory, některé druhy kotoučových magnetofonů, kazetových přehrávačů, gramofonů a osmistopých přehrávačů. Prvním skutečným osobním přehrávačem byl walkman v roce 1979. Později byl nahrazen discmanem. V současnosti hrají prim digitální MP3 přehrávače s daty uloženými na pevném disku.

Vznik

Za první přenosné audio zařízení můžeme považovat krystalku ze 20. let. Jde o přijímač, který pro svůj provoz nepotřebuje napájení. Krystalka přijímá elektromagnetickou energii přímo z vysílaného signálu. Nástup tranzistoru v 50. letech umožnil zásadní zmenšení přístrojů a snížení jejich spotřeby. Začala se objevovat kapesní a miniaturní rádia, později už i stolní rozhlasové přijímače. Následovaly stereobelt, walkman, discman, minidisc a konečně MP3 přehrávač.