postava
banner

O výstavě

Interaktivní výstava Muzeum spotřebičů představovala vývoj jednotlivých druhů elektrozařízení v rozpětí sta let. Návštěvníci se prostřednictvím osmi panelů dozvěděli nejdůležitější informace o historii gramofonů, magnetofonů, rádií, přenosných přehrávačů, telefonů, televizí, počítačů i jiné zajímavosti spojené s událostmi, které jejich vývoj doprovázely. Součástí expozice byla i socha Šrotozemšťana, která byla v roce 2008 postavena z elektroodpadu na pražském Andělu. V neposlední řadě muzeum informovalo o recyklaci vysloužilých spotřebičů.

Na počátku Muzea spotřebičů stála soutěž O nejstarší sebraný elektrospotřebič, kterou vyhlásila společnost ASEKOL v na konci roku 2008. Cílem soutěže bylo nashromáždit spotřebiče, které se pracovníkům sběrných dvorů zdály zajímavé a historicky hodnotné, a uchránit je tak před následnou recyklací. Výsledkem byla stovka elektrozařízení, z nichž se mnohá dají označit za opravdové skvosty. Odtud už byl jen krůček ke zrodu myšlenky, jejíž zhmotnění se nyní nachází na letišti Ruzyně.

Při tvorbě Muzea spotřebičů šlo tvůrcům zejména o to, aby se návštěvníci dobře bavili. Některé spotřebiče si proto mohli sami vyzkoušet. Poslechli si historické televizní a rozhlasové záznamy, zahráli jedny z prvních počítačových her a vyzkoušeli volání z polního telefonu. Výstava měla i informační přínos, proto bylo na panelech u každého spotřebiče popsáno několik informací nejen o něm, ale i o době, v níž vznikl. Cílem Muzea spotřebičů nebylo představit komplexní historii elektrozařízení, ale pouze poškádlit návštěvníkovi smysly a zpříjemnit mu den.