postava
banner
Zavzpomínejte na úžasné chvíle klidu a sounáležitosti, které jste zažili při poslechu oblíbených desek. Nejstarším exponátem celého Muzea spotřebičů byl právě fonograf z roku 1895!

Gramofon je zařízení pro přehrávání gramofonových desek, nosičů s mechanickým analogovým záznamem zvuku. Slouží pro reprodukci zvuku, zejména zpěvu. Byl nejvýznamnějším přehrávačem masově šířených zvukových záznamů od počátku 20. století až do jeho 80. let. Původní gramofony byly poháněny ručně, než byly s rozvojem elektrotechniky a po nástupu elektroniky postupně výrazně zdokonaleny o elektrický pohon a elektrické zesilování zvuku. V současnosti je novodobá obdoba gramofonu využívána jako hlavní součást tzv. setů diskžokejů.

Vznik

Prvním přístrojem určeným pro nahrávání a reprodukci hlasu byl fonograf. Roku 1877 jej vynalel Thomas Alva Edison, který si jej 19. února 1878 nechal patentovat. Fonograf zaznamenával zvuk do zvlněné drážky na voskový válec. V roce 1888 Emile Berliner nezávisle na Edisonovi vyvinul gramofon (původně graphophon). Gramofon prokázal lepší životaschopnost než fonograf a roku 1929 definitivně převzal vládu na poli přehrávačů masově šířených zvukových záznamů. Médiem pro záznam zvuku u gramofonu byla a je vinylová deska s vylisovanou drážkou.

Princip

Původní gramofony byly poháněny ručně natahovaným hodinovým mechanismem na pero a zvuk byl vytvářen mechanickým přenosem záznamu z drážky gramofonové desky na velkou ozvučnou membránu reproduktoru (tzv. gramofonová trouba). S rozvojem elektrotechniky a po nástupu elektroniky byly gramofony postupně výrazně zdokonaleny o elektrický pohon a elektrické zesilování zvuku. Významným kvalitativním posunem bylo také zavedení a rozšíření stereofonního záznamu ve druhé polovině 20. století. Stereofonní dvoukanálový záznam byl mechanicky zpětně kompatibilní s monofonním záznamem předchozích gramofonových desek, původní jednoduchý tvar drážky gramofonové desky byl mechanicky rozdvojen na dvě různé záznamové stopy uvnitř jedné jediné drážky.
Původní kovové jehly známé z nejstarších gramofonů byly později nahrazeny krystalovými vložkami s jehlami safírovými. Nejnovější typy moderních gramofonů jsou dnes vybaveny magnetodynamickými přenoskami s diamantovými hroty, které jsou velmi citlivé na každý byť i ten sebenepatrnější záchvěv gramofonové jehly resp. gramofonové chvějky. Výrazných změn doznal i elektrický pohon gramofonu, konstrukce gramofonového talíře (t.j. otáčivého unašeče gramodesek), tvar gramofonové přenosky atd.